Snaga: Jeden kmenCo je projekt Jeden kmen?

Jeden kmen v sobě spojuje fotografii, digitální umění a hudbu, to však není všechno. Jde také o vyústění dlouhodobější různě zaměřené výtvarné práce širšího kolektivu lidí. Projekt stojí na vizuálně zajímavých kostýmech, rekvizitách a vybavení, které se dotváří podobu kmene. Pro ztvárnění témat v cyklech jsou vyhledávány zajímavé exteriérové lokace, aby podtrhli atmosféru záběrů. Nedílnou součástí projektu je jeho vlastní příběh, který vypráví o kmeni, prostupuje všechny části a organicky je spojuje do komplexního celku. Příběh není přímo řečen, je spíše naznačený a dává vám možnost představit si sama sebe jako člena kmene. Dozvíte se spoustu detailů ze života těchto bytostí, uslyšíte jejich hlasy a budete moci virtuálně jejich svět navštívit a stále se do něj vracet pro nové střípky příběhu.

Z čeho projekt vznikl?

Projekt vznikl z touhy vyprávět příběh. Příběh, zakládající se na autentických zážitcích a zkušenostech, které vycházejí z LARPových her. Časem z těchto zážitků vzešlo mnoho podnětů pro vyprávění vlastního příběhu. Tematicky je projekt lehce inspirován fantasy světem, který popsal J. R. R. Tolkien ve svých knihách. Lidé ze Snagy však šli ještě mnohem dál a vyprávějí příběh, který je ztvárněn velmi živě a osobitě. Odráží se v něm i silný vztah k přírodě, putování, příběhům a tvorbě hmotných i nehmotných věcí. Na některých částech projektu se pracovalo více jak pět let a i celkový koncept vznikal delší dobu. Teď přichází čas příběh ukázat a odvyprávět všem, kteří budou mít dost odvahy vydat se s kmenem na jeho cestu.

Které části jej tvoří?

Hlavní složkou projektu jsou fotky, seřazené do tematických cyklů, které jsou navrženy tak, abyste mohli okusit život kmene v různých situacích. Z jejich názvů je patrné, co vás čeká. Pojmenovali jsme je jednoduše: Tábor – Maudhul, Cesta – Ogh, Boj – Maukum, Rituál – Kaushatar a Pohřeb – Vorroz. Dále zde budou zařazeny také speciální porstrétové fotky hlavních postav příběhu. Formu našeho sdělení fotografii  jsme zvolili pro její realistické pojetí a možnost pracovat s hranicemi skutečnosti a fantazie. Fotky zároveň nechávají prostor pro divákovu představivost, aby si mohl ve své fantazii dokreslit příběh, který fotografii následoval. Čekejte tedy scény dynamické, statické, atmosférické i výpravné, aby byl zážitek ze ztvárněného tématu co nejsilnější.

Nedílnou součástí projektu je hudba. Ta vás provede celým příběhem a podkreslí jednotlivé fotografické cykly. Žánrově se řadí mezi elektronickou ambientní hudbu s tribalním a fantasy charakterem. Jedná se o poměrně subkulturní záležitost, přesto doufáme, že vás okouzlí a umocní prožitek z fotografií. Budete tak moci kmen Snaga nejen vidět, ale i slyšet. Hudební produkci plánujeme v budoucnu vydat i na CD nosiči.

Fotografie budou zhlédnuty, hudba poslechnuta… a co bude dál?  Již dlouho se připravuje propracované webové rozhraní, kde bude prezentováno digitální umění, spojené s kmenem Snaga. Sem se celý příběh přesune, rozvine a bude žít dál. Skrze unikátní grafickou tvorbu budete moci opakovaně procházet světem kmene a objevovat další části z jeho příběhu, které budou postupem času přibývat. Své útočiště zde najdou i fotky z cyklů hudba a příběhy.

Proč byste naši práci měli vidět?

Skrze výstavu a vernisáž vám nabízíme netradiční, vizuálně zajímavé téma kmene uruki jménem Snaga, který má vlastní kulturu a tradice. Nabízíme vám výlet za hranice všedního světa, který vás natolik pohltí a vtáhne do děje, že si nebude jisti, zda příběh sledujete, nebo žijete.

Projekt, který vám chceme prezentovat, není jen samoúčelné fantasy. Může být i jistým návodem na to, jak se dá toulat přírodou a trávit v ní volný čas, okořeněný trochou fantazie, přitom s opravdovými prožitky. Může být také inspirací k vlastní tvorbě. Valná většina toho, co na fotkách spatříte, bylo vytvořeno v rukou jednotlivých členů kmene. Každý si své věci často vyrábí sám, nebo je smění za to, co umí lépe než ostatní. Projekt vás může motivovat i k tomu jít dál ve věcech, které sami děláte. Tak jako lidé ze skupiny Snaga, kteří se stali kmenem, vytvořili si vlastní příběhy, kulturu, tradice a nová důležitá pouta. Možná vás napadne, že také chcete navštívit místa, kde byl jeden kmen, a tak se vydáte na vlastní cestu.

Pokud máte rádi příběhy, pokud je fantazie součástí vašeho života a pokud dokážete ocenit práci z nadšení, pak jsme stvořili něco pro vás. A i pokud takoví nejste, přijďte to zkusit!